X

HİDROLİK ASANSÖR

HİDROLİK ASANSÖRLER

İniş çıkış işleminin hidrolik pompa yardımı ile sağlandığı asansör çeşididir. Yukarı çıkışlar her ne kadar hidrolik pompa sayesinde olsa da aşağı inişler kabin ağırlığı iledir. Bu tip asansörlerde hem yolcu hem de eşya taşınmaktadır. Ancak tercih edilme nedeni daha çok yük taşıma amaçlıdır. 
Asansörlerin tarihini incelediğimizde elektronik parçalardan çok buhar makinesi ile işlem görüyordu. O zamanlar elektronik sektöründe henüz bir ilerleme olmadığından buhar makinesi tarafından döndürülen çarklara halat sarılıyordu ve böylece aşağı yukarı hareketler meydana geliyordu. Günümüzde ise elektronik teknoloji sayesinde kendi kendini kontrol edebilen asansörler yaygınlaşmaktadır. Bu sebepten dolayı asansör muavinlerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Çok çeşide sahip olan asansörlerin bir çeşidi de hidrolik asansörlerdir. Daha fazla yük için ve en fazla 6 kat olan yapılarda kullanılır.
Hidrolik Asansörler. Tahrik edilme yöntemlerine göre iki çeşit olarak incelenir. Bunlar direkt ve indirekt tahrikli sistemlerdir. Bu tip asansörlerde kabinlerin istenilen hızlara çıkabilmesi için gerekli olan en önemli şey güç üniteleridir. Bu ünitelerde bulunan ısıtıcı ve soğutucular yağın gerekli sıcaklığa ulaşmasını sağlar. Eğer asansör sık sık kullanılmıyorsa ısıtıcılar devreye girerek içerisinde ki rezistanslar ile yağın ısınmasını sağlar. Fazla kullanılan asansörlerde de yağ normalden çok ısındığı için soğutucular devreye girer ve yağın normal ısısına dönmesini sağlar. 
Hidrolik Asansörler. Standartlarda kumanda sistemi; istenilen işlemleri yerine getirmekte ve asansörün işletme şartlarına göre ayarlanabilme özelliğine sahiptir. Asansör kontrol panelleri çok büyük bir önem taşımaktadır. Bu paneller sayesinde kontrol sağlanan asansörlerde oluşan arızalara anında müdahale edilebilir. İster yük asansörü olsun ister insanların kullandığı asansörler ya da araç asansörü hiç fark etmez malımıza, canımıza zarar gelmemesi için her zaman çok dikkatli bir şekilde kullanmamız gerekir. Kullanma talimatlarına tam anlamı ile uyulmalı ve normalinden fazla yükleme yapılmamalıdır. Hidrolik asansörler yukarıda da bahsettiğimiz gibi genelde fazla katı bulunmayan yapılarda, binalarda ya da işletmelerde yük taşıma amacı ile piyasaya sürülmektedir. 
Hidrolik asansörler ve daha fazlası için bilgi almak artık bir tuş uzağınızda. Sektörde öncülük eden firmamıza ulaşarak daha detaylı bilgi alabilir ve aklınıza takılan bütün konularda soru sorabilirsiniz.

Toplam Okunma : 363
Bu Sayfaya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yorum Ekle

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Toplam 25 Puan verildi

Toplam 5 Kişi 25 Puan verdi

Bu Sayfaya Oy Verin
Bu Sayfayı Arkadaşınıza Önerin
Lütfen Resimdeki kodu yazınız