X

Asansör Tamir Bakım

Asansör Tamir Bakımı

Asansörde kullanılan motor, makine, kasnak, halat vb. parçalar ne kadar sağlam ve kaliteli malzemeden yapılmış olursa olsun zamanla ( kullanım sıklığına ve kullanıcı hatasına bağlı olarak ) yıpranır . Düzenli bakım yapılmadığı takdirde bu yıpranmalar asansörün çalışmasını engelleyecek seviyeye ulaşabilir. Bu durumda yenileme (revizyon) gerekebilir.

Ülkemizde asansörlerin aylık periyodik bakımlarının yapılması yönetmeliklerle zorunlu hale getirilmiştir. İlgili madde şu şekildedir;

Madde 24: Her asansör işletmeye alınmadan evvel sürekli kontrol altında tutulabilmesi için muhakkak bakım ve onarım sorumluluğu taşıyacak bir asansör firması ile yazılı anlaşmaya bağlanacaktır. Bu firma genelde asansörü tesis eden firma olabileceği gibi bakımcı firma da olabilir. Ancak garanti süresi içinde bakımcı firma muhakkak asansörü yapan firma olmalıdır.

Asansör bakımında kontrol edilmesi gereken noktalar:

-Asansör raylarının yağlanması
-Kat seviyeleri kontrolü
-Kabin üstü temizliği
-Kuyu içi genel temizliği
-Makine motor yağ seviye kontrolü
-Makine motor genel kontrolü
-Nihai kesici kontrolü
-Grasörlüklerin kontrolü
-Paraşüt kontrolü
-Paten lastiklerinin kontrolü
-Kat gösterge ve iniş çıkış okları
-Alarm ve diyafon kontrolü
-Otomatik kapı kızaklarının kontrolü
-Kramer kapı ( varsa ) kontrolü
-Seyir konforu kontrolü
-Makine dairesi ( varsa ) temizlik ve düzen
-Kat kapısı ve kabin içi temizliği
-Halat gerginliklerinin kontrolü
-Kumanda panosu genel durum kontrolü
-Termik kontrolü 17 sn
-Fren balataları kontrolü
-Kapı kilitleri kontrolü
-Diktatör ( varsa ) kontrolü
-Sinyal ampullerinin kontrolü
-Kat ve kabin butonlarının işlevselliğinin kontrolü
-Aşırı yük ( varsa ) kontrolü
-Otomatik kapı mekanizma kontrolü

Asansör bakımı yapılırken uyulması gereken kurallar:

- Asansör bakımı yetkili ve uzman kişilerce yapılmalıdır.
- Bakımı yapan çalışan eldiven, baret vb. güvenlik ekipmanlarını mutlaka kullanmalıdır.
- Bakım yapılırken bina sakinlerine haber verilmeli, asansörün kullanılması engellenmelidir.
- Yetersiz kuyu dibi olan yapılarda parçalı tampon kullanılmışsa tampon uygun konuma getirilmelidir.
- Bakım esnasında asansörde insan hayatını tehdit edecek bir arıza tespit edilirse anında müdahale edilmeli veya arıza giderilinceye kadar asansör kullanıma kapatılmalıdır.
- Bakım sonunda bakımı yapan kişi tarafından rapor defteri doldurulur ve bina yetkilisi tarafından kontrol edilerek imzalanır.

Asansörlerin Güvenilirliği Nasıl Ölçütlendirilir Ve Sınıflandırılır

Asansörler her yıl uzman kontrol mühendisleri tarafından denetime ve testlere tabi tutlarak güvenilirlik seviyesine göre ölçütlendirilir.
Kırmızı, sarı, mavi ve yeşil renkli olup, zemin üzerine gerekli açıklamaların siyah olarak yazıldığı bilgi etiketi iliştirilir. Bu etiketler asansörlerinizin can ve mal güvenliğine uygun olup olmadığını anlayabilmeniz için kabin içerisindeki kullanıcıların rahatlıkla görebileceği bir şekilde kumanda butonunun etrafına ve ana durakta yer alan kumanda düğme panelinin yanında bulunmaktadır.
Eğer asansörünüzde bu etiketlerden bulunmuyor ise en kısa zamanda apartman yöneticiniz veya apartman yönetim firmanız ile iletişime geçip asansörlerinize periyodik kontrol/muayene yapılmasını talep edebilirsiniz.
Asansörlerinizin periyodik kontrol/muayene’si ve etiket sistemi, direkt olarak sizin can ve mal güvenliğinizi korumak amaçlı yapılan uygulamalardır bu uygulamanın devamlılığı ve asansör kullanıcılarının tamamının bilgilendirilebilmesi için etiketlerin zarar görmemesi gerekmektedir.

Denetim ve testlerde bakılacak hususlar:
• Asansör makine halat ray tertibatı(motor gücü, halat gerginliği, ana ray ve yardımcı raylar)
• Kabin içi ve kuyu aydınlatmaları
• Temizlik(kabin içi, kabin üstü ve kuyu dibi)
• Asansör fren tertibatı
• Asansörün uygunsuz çalışma durumunu engelliycek insan hayatını tehlikeye sokmayacak tüm anahtar ve güvenlik tertibatları denenerek kontrol edilir.

Yapılan risk analizine göre iliştirilen etiketler;
Asansörlerde kullanılan bu etiketler bize asansör hakkında net bilgi verir.Asansörün yüksek güvenlikli ya da risk grubuna dâhil olup olmadığını kolayca anlayabiliriz.
Kırmızı etiket: Can ve mal güvenliği açısından yüksek oranda risk taşıyan asansör grubuna yapıştırılan etikettir. Asansör mevcut durumundaki aksaklıklar azami 30 gün içerisinde girerilmelidir aksi takdirde asansör kullanım dışı bırakılır. Bu durumda asansör kesinlikle kullanılmamalıdır ve firmadan yardım talep edilmelidir.
Sarı etiket: Can ve mal güvenliği açısından risk oluşturan asansör grubuna yapıştırılan etikettir. Asansörde mevcut aksaklık anlaşmalı olunan firma tarafından 60 gün içerisinde giderilmelidir. Asansör yine de risk grubuna dâhildir kullanılması hatalı olur.
Mavi etiket: Can ve mal güvenliği açısından hafif kusur barındıran asansör grubuna iliştirilir ve bu asansörlere yönelik takip kontrolü 48 ay sonra yapılır. Yüksek oranda risk taşımayan asansörlerdir kullanıma uygundur fakat takip kontrolü geciktirilmemelidir.
Yeşil etiket: Can ve mal güvenliği açısından hiçbir risk taşımayan güvenilirliği son derece yüksek ve konforlu asansör grubuna yapıştırılır. Ancak bir yılsonunda tekrar kontroller yapılır sonuçlar gözden geçirilir ve aynı sonuçlara varılırsa yeşil etiket devam eder.

Asansörlerde ortaya çıkan aksaklıklar kullanıcı hatalarına da bağlı olmakla birlikte kullanılan malzemenin kalitesi ve dayanım ömrüyle de orantılıdır. Bu yüzden Asansörlerin yıllık kontrolleri aylık bakım kontrolleri yapılır.

Asansör tamir bakım, Kocaeli asansör tamir bakım, İzmit asansör tamir bakım, Gebze asansör tamir bakım, Alikahya asansör tamir bakım, Gölcük asansör tamir bakım, Derince asansör tamir bakım, Körfez

Toplam Okunma : 1.799
Bu Sayfaya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yorum Ekle

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Toplam 489 Puan verildi

Toplam 98 Kişi 489 Puan verdi

Bu Sayfaya Oy Verin
Bu Sayfayı Arkadaşınıza Önerin
Lütfen Resimdeki kodu yazınız